Bitka, ktorá odštartovala koniec islamu na Pyrenejskom polostrove

spot_img

Pred 810 rokmi stroskotal ďalší pokus moslimov rozšíriť vplyv na územie dnešného Španielska. V bitke na Las Navas de Tolosa ich kresťanské vojská porazili na hlavu, čo bol historický zlom, ktorý odštartoval postupný koniec islamu na Pyrenejskom polostrove.

Almohadský kalif Muhammad an-Násir (1181-1213) bol vládcom Maroka a časti Alžírska a Tuniska a tiež južnej polovice Pyrenejského polostrova (al-Andalusu). Keď sa v roku 1199 dostal k moci, stál pred neľahkou úlohou pokračovať v rodinnej tradícii. Jeho pradedo ako stúpenec charizmatického Ibn Túmarta pomohol vo veľkej časti Maghribu rozšíriť radikálny islam a nastolil dynastiu Almohadov, jeho starý otec dobyl moslimský juh Pyrenejského polostrova a jeho otcovi sa dokonca podarilo zatlačiť tamojší kresťan.

Vodca, ktorému chýbala potrebná charizma
Almohadská ríša sa po an-Násirovom nástupe stále viac dostávala voči svojim konkurentom do defenzívy av al-Andaluse sa začali miestodržitelia usilovať o čoraz väčšiu autonómiu alebo dokonca nezávislosť. To viedlo k tomu, že sa obranný front proti kresťanom začal mrviť.

An-Násirovi na rozdiel od jeho predchodcov chýbala potrebná charizma a pevná ruka. Ako syn kresťanskej konkubíny mal ryšavé vlasy a modré oči, trpel chybou reči, kvôli čomu bol málovravný, a rozhodne mu nepridala ani jeho nedostatočná priebojnosť. Samotný titul kalifov jednoducho na dojednanie rešpektu nestačil.

Jeho protivník Rodrigo Jiménez de Rada bol jeho pravým opakom. Toledský arcibiskup bol nielen významným historikom a staviteľom, ale aj obratným politikom. Neúnavne sa snažil dať dohromady spojenectvo kresťanských vládcov a oživiť reconquistu Iberie, ktorá doteraz stroskotávala na roztrieštenosti panstva a rozhádanosti rytierov, kniežat a kráľov na severe polostrova, ktorý sa však moslimom nikdy nepodarilo dobyť.

Potom, čo Almohadé ovládli moslimskú časť Pyrenejského polostrova, sa an-Násir rozhodol napadnúť Kastíliu. V roku 1211 prešiel s veľkou armádou z Maroka cez Gibraltár do al-Andalusu.

Rodrigovi sa podarilo presvedčiť pápeža Inocencie III., aby vyhlásil krížovú výpravu. Na túto výzvu zareagovalo množstvo šľachticov, žoldnierov a rytierov z celej Európy, predovšetkým z Francúzska a Talianska. Na čele najväčšieho vojska, ktoré sa od mája 1212 zhromažďovalo v Tolede, stál Alfonz VIII. Kastílsky, ďalej potom Pedro II. Aragonský, Sancho VII. Navarrský a Alfons II. Portugalský.

Kľúčová historická bitka
Rozhodujúca bitka sa strhla 16. júla 1212 na Las Navas de Tolosa v severnej Andalúzii. Hovorí sa síce o stovkách tisíc bojovníkov, podľa triezvejšieho odhadu historikov ich ale na kresťanskej strane bolo okolo štrnástich tisíc, an-Násir ich mohol mať zhruba dvakrát toľko. Jeho armáda už na miesto dorazila poriadne rozhádaná, napriek tomu sa jej podarilo preniknúť až k pohoriu Sierra Morena a opevniť tamojšie priesmyky.

An-Násir sa spoliehal na svoju prevahu a na vybudovanú silnú pozíciu. Jeho lukostrelci spôsobili kresťanom ťažké straty, obrat ale priniesol úder ťažkoodencov vedených Alfonsom VIII. a arcibiskupom Rodrigom, ktorí opevnenie obišli a vpadli almohadskej armáde do chrbta. Ich postup podporovala zľava a sprava krídla vedená Pedrom II. a Sanchom VII. a an-Násirovi vojaci sa po krátkom odpore dali na útek. Z tábora bol nakoniec nútený utiecť aj an-Násir po tom, čo mu rytieri pobili jeho osobnú stráž. Jeho armáda sa rozpadla a po strašnom krviprelievaní s mnohými tisíckami mŕtvych bola úplne zničená. Kresťania v bitke vybili takmer celú maghribskú vojenskú aristokraciu.

Kalif an-Násir utiekol do Marakéša, kde – zrejme zo žiaľu – o rok neskôr zomrel. Jeho porážka bola nielen začiatkom konca Almohadov, ktorých kráľovstvo do pol storočia zaniklo, ale v podstate spečatila osud islamu na Pyrenejskom polostrove. Postupne zanikali tamojšie moslimské štáty, v polovici storočia padli do rúk kresťanov Mallorca, Jaén, Córdoba, Lisabon a Sevilla, pod islamskou vládou zostala iba Granada na juhu. Tá padla až 2. januára 1492, kedy bola dobytá Isabelou Kastilskou a Ferdinandom Aragonským. Tým boli moslimovia definitívne vyhnaní z Pyrenejského polostrova.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora