Zámok, ktorý hostil vľúdnu arcivojvodkyňu aj svadbu, ktorej sa neprialo

spot_img

História zámku Zákupy na Českolipsku je spätá s množstvom zaujímavých osobností. V lete roku 1900 sa na panstve, nemecky nazývanom Reichstadt, tiež konala veľká udalosť – doslova vyvzdorovaná svadba arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este a grófky Žofie Chotkovej. Na prehliadkových trasách teraz štátneho zámku ľudia nazrú predovšetkým do 19. storočia, ale aj prvej republiky.

História sídla siaha do 14. storočia, kedy na jeho mieste bývala gotická pevnosť, možno patriaca rytierom zo Smojna. Už doloženým rodom majiteľov sú potom v polovici 60. rokov toho istého storočia páni z Vartenberka. Tí v Zákupoch sa zdržiavali viac ako 100 rokov, potom ich vystriedal Petr Berka z Dubé.

V prvej polovici 16. storočia, kedy sídlo patrilo niekdajšiemu najvyššiemu rozhodcovi, najvyššiemu hofmajstrovi Kráľovstva českého a priaznivcovi Ferdinanda I. Habsburského Zdislavovi Berkovi z Dubé, nastala rozsiahla prestavba. A na svet sa vylúpol výstavný renesančný zámok. O pár dekád neskôr, ešte v majetku Berkov, síce vyhorel, ale ešte Berkovia ho opravili.

Veľmi turbulentný rok
Potom Zákupy prešli do majetku Novohradských z Kolovrat a po Zbynku Novohradskom z Kolovrat roku 1632 panstvo zdedila jeho iba dvadsaťtriročná vdova Anna Magdaléna z Lobkovíc. Tá sa ešte toho istého roku vydala za Henricha Julia, vojvodu Sasko-Lauenburského, ktorý v tom čase v českých krajinách pobýval zhruba pätnásť rokov a vojenské služby mu veľa zarobili. Rok 1632 bol však pre zámok osudový aj v nedobrom slova zmysle – vyplienili ho švédske vojská. Výraznejšiu prestavbu však začal Henrich Julius chystať až v 60. rokoch na sklonku svojho života a naplno ju v roku 1670 spustil jeho syn Julius František.

Počas niekoľkých dekád vznikol veľkolepý štvorkrídlový zámok s kamenným mostom, impozantnou voliérou, terasovou záhradou a veľkým hospodárskym dvorom, ale aj závodiskom pre kone, bažantnicou a odborom. Časť prestavby prebehla až po smrti Julia Františka, keď panstvu pripadlo jeho dcére Anne Márii Františke, jednej z najznámejších šľachtičiek barokového obdobia v českých krajinách.

Vďaka osvietenej panovníčke rozštvrtili rebela až po smrti
Anna Mária Františka sa za svojho života vydala dvakrát. Jej prvý muž bol Filip Viliam August, falckrabo rýnsky, s ktorým sa zasnúbila v osemnástich rokoch. Manželstvo vraj bolo celkom šťastné, ale aj veľmi krátke. Anna Mária Františka v dvadsaťjeden ovdovela a zostala sama s malou dcérou Máriou Annou Karolínou as rozhodnutím, že nechce ďalšieho manžela.

Na naliehanie švagra, cisára Leopolda I., sa však nakoniec vydala druhýkrát, a nebola to dobrá voľba. Ženíchom sa stal posledný mužský potomok známeho talianskeho rodu Medicejov Giovanni Gaston. Cieľom sobáša bolo splodiť syna, čo zlyhalo. Manželia si navyše nerozumeli, a po jedenástich rokoch tak Talian zmizol z Čiech späť domov a s manželkou sa do svojej smrti už nestretol.

V povahe Anny Márie Františky sa vraj miešala záľuba v luxuse a sociálne cítenie a medzi poddanými vraj bola obľúbená. Na zámku mala cez 100 dvoranov, remeselníkov a služobných, a dokonca vraj aj stajňu pre ťavy.

Anna Mária Františka zomrela v roku 1741. Zákupy po nej zdedila jej ovdovelá dcéra a neskôr vnuk Klement František, ktorý ako bezdetný zomrel v roku 1770. Panstvo pripadlo Karlovi Augustovi Bavorskému, ale išlo to s ním od desiatich k piatim. Zariadenie zámku sa rozpredávalo a panstvo prišlo o odbore aj bažantnici.

Majitelia z najvyšších kruhov
Lepšie časy prišli s rokom 1805, kedy panstvo získala toskánska vetva Habsburgovcov. Potom, čo padol Napoleon Bonaparte, mal zámok pripadnúť jeho synovi Orlíkovi, ktorého splodil s Máriou Luisou, dcérou rakúskeho cisára Františka I. Cisár povýšil v roku 1818 Zákupy na vojvodstvo a Orlík sa stal vojvodom zákupským. Paradoxne však šľachtic, ktorý vyrastal na rakúskom dvore, Zákupy nikdy nenavštívil. Zrejme to nestihol, zomrel totiž v roku 1832 na tuberkulózu v iba dvadsaťjeden rokoch.

Žena, ktorá sa nestala cisárovnou
Po smrti Márie Luisy sa stali Zákupy súkromným majetkom vtedajšieho cisára Ferdinanda I. Dobrotivého, ktorý ich so svojou ženou Máriou Annou Savojskou využíval ako letné sídlo. Po jeho smrti v roku 1875 ich už Habsburgovci využívali skôr príležitostne. Zavítal sem však aj sám cisár František Jozef I., ktorý sa tu stretol s ruským cárom Alexandrom II. A korunný princ Rudolf s manželkou Štefankou Belgickou tu občas bývali v čase Rudolfovho pobytu pri pražskej posádke. Rudolfovi spestroval pobyt v Zákupoch lov a dodnes je v zámku vidieť niekoľko jeho trofejí.

Na prelome 19. a 20. storočia potom Zákupy ako letné sídlo využívala arcivojvodkyňa Mária Terézia Portugalská – švagriná cisára a významná osobnosť rakúskeho dvora. Mária Terézia bola druhou manželkou Karola Ľudovíta Rakúsko-Uhorského a nevlastnou mamičkou Františka Ferdinanda d’Este. A práve ten sa na zákupskom zámku 1. júla 1900 oženil so svojou veľkou láskou Žofiou Chotkovou, ktorej si v rodine musel urputne vyvzdorovať.

Žofia totiž bola ako obyčajná grófka výrazne nižšieho postavenia ako František Ferdinand, ktorý sa po samovražde korunného princa Rudolfa stal následníkom rakúskeho trónu. Manželstvo síce bolo nakoniec povolené, ale iba ako morganatické. Arcivojvoda sa kvôli Žofii musel vzdať následníctva pre svojich budúcich potomkov. A práve istý škandál, ktorý jeho voľbu obostieral, sa odrazil aj na podobe svadby páru.

Tá sa tak konala v trochu odľahlých Zákupoch, značná časť rodiny slávnostnú udalosť ignorovala a celkovo na ňu dorazilo len málo významných hostí. Treba však spomenúť, že Mária Terézia Portugalská mala svojho nevlastného syna veľmi rada a významne sa zaslúžila aj o to, aby dal cisár na sobáš povolenia. Zrejme ju tiež tešilo, že môže svadbu Františka Ferdinanda a Žofie zorganizovať v sídle, ktoré mala rada.

Svadba „mimo“ zraky spoločnosti
Snúbenci prišli do Zákup vlakom 30. júna. Privítalo ich mnoho miestnych aj pár desiatok novinárov, ktorí na sever Čiech dorazili z rôznych častí Rakúsko-Uhorska. Pár bol druhý deň oddaný v zámockej kaplnke. Mária Terézia a jej dcéry vraj boli jedinými svadobnými hosťami zo strany ženícha. Pri svadobnej tabuli, obede, sedeli len dve desiatky ľudí.

Už v skorom popoludní potom novomanželia odišli na svoje milované Konopiště. Do Zákup sa zrejme ani jeden z nich už nikdy nepozrel. Pre Žofiu to tak bola prvá a posledná návšteva, František Ferdinand tam zavítal pred svadbou dvakrát.

Rovnako ako ďalší cisársky majetok bol aj zámok po vzniku prvej republiky prevedený do majetku Československa. Slúžil ako sídlo lesnej správy. Posledným členom rodu Habsburgovcov, ktorý kedy Zákupy navštívil, bola Alžbeta, dcéra korunného princa Rudolfa. Stalo sa tak v roku 1904, keď bol jej otec už 15 rokov po smrti.

Arcivojvodkyňa, ktorá razantne zmenila životnú dráhu
Mimochodom, Mária Terézia sa dožila úctyhodného veku 98 rokov, zomrela vo februári 1944 vo Viedni. Františka Ferdinanda d’Este a Žofiu, zavraždenej roku 1914 pri atentáte v Sarajeve, tak prežila takmer o 30 rokov.

Bola to činorodá žena, ktorá za svojho života bola de facto prvou dámou na rakúskom dvore a počas prvej svetovej vojny pomáhala aj ako zdravotná sestra v lazarete. O tom, že u nej víťazil súcit nad konvenciami, zrejme svedčí aj to, že ako jediná členka rodiny vraj tiež navštevovala chorého arcivojvodu Otu Františka Jozefa, otca posledného rakúskeho cisára Karola I., potom čo ochorel syfilídou, a tiež sa o neho starala.

Luxusné izby aj výťah pre Ferdinanda
Zámok je otvorený celoročne, v zime je k dispozícii tzv. okruh. V sezóne si však možno vyberať aj z troch ďalších ciest barokovou pamiatkou. Prehliadková trasa Zámok za Ferdinanda Dobrotivého, rakúskeho cisára, návštevníkov vykoná južným a východným krídlom zámku. Okrem zámockej jedálne či apartmánu cisára a cisárovnej si tam ľudia prezrú aj osobný luxusný výťah, ktorý Ferdinandovi, ktorý trpel radom zdravotných ťažkostí, uľahčoval pohyb po zámku.

Táto trasa tiež pripomína nešťastného Orlíka. Prehliadka nazvaná Zámok za Františka Jozefa I. potom prechádza severným a západným krídlom druhého poschodia zámku. A práve na nej môžu ľudia navštíviť kaplnku, kde sa František Ferdinand a Žofia vzali. Kaplnka aj výťah sú tiež súčasťou Zimného okruhu, kde ľudia navštívia aj apartmán arcivojvodkyne Márie Terezy, zaujímavosťou je však aj byt zariadený v štýle prvej republiky. Tu si návštevníci prejdú aj zámockú kuchyňu, ktorej je však venovaný aj samostatný štvrtý okruh, ktorý okrem iného taktiež zahŕňa prvorepublikový byt. Túto trasu je však nutné vopred objednať.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora