Ako bezpečne platiť na internete

spot_img

Povoľte si platby na internete
Vaša karta musí mať povolené platby na internete, inak fungovať na internete nebude a všetky transakcie sa budú zamietať.

Nastavte si bezpečný limit
Na platobnej karte si nastavte bezpečný limit pre platby na internete. Aký? Nastavte si taký limit, aký potrebujete na pohodlné platenie. Ak si sem tam kúpite napríklad lístok na vlak a inak kartou na internete veľmi neplatíte, väčšinou vám vystačí limit 1000 Sk.

Ak potrebujete jednorazovo zaplatiť väčšiu transakciu, limit si zvýšte, a potom ho opäť znížte na nižšiu.

Pozor, niektorí vydavatelia kariet nevedia nastaviť špeciálny limit pre platby kartou na internete. Buď s kartou na internete platiť je možné – a teda do výšky celkového limitu karty, alebo to nejde (karta je pre platby na internete zablokovaná). Takto fungujú všetky karty Raiffeisenbank.

Preferujte obchodníkov s 3D Secure
Pokiaľ obchodník, resp. jeho spracovateľ kartových transakcií podporuje režim 3D Secure, nemusíte mať žiadne obavy z platenia kartou. Pre každú transakciu vám príde na vami registrované mobilné číslo SMS s kódom, ktorý prepíšete do webového prehliadača. Bez neho sa transakcia nevykoná.

Preferujte kreditnú kartu
Ak máte vydanú kreditnú kartu, pre platby na internete ju preferujte. Čas od času sa totiž stane, že sa pri autorizácii platby niečo pokazí a vám sa napríklad zablokuje čiastka dvakrát, alebo sa dvakrát zaúčtuje, alebo vplyvom trestnej činnosti sa niekto dostane k údajom o vašej karte a tú potom zneužije. Lenže na kreditnej karte sú peniaze vydavateľa, nie vaše. Takže získate dosť času situáciu riešiť a vaše vlastné peniaze vám pritom ležia na účte a môžete s nimi ďalej platiť.

Skúste predplatenú platobnú kartu
Pre striktné oddelenie platieb na internete od platieb v „kamenných“ obchodoch sú vhodné predplatené platobné karty. Na ne si najskôr musíte poslať svoje vlastné peniaze, a až potom s takou kartou môžete platiť. Medzi výhody potom patrí, že keď na karte peniaze nie sú, nikto ju nezneužije, takže tam môžete udržiavať len takú čiastku, ktorú skutočne potrebujete na platby na internete.

Zablokujte pre platby na internete
Keď už platobnú kartu nebudete potrebovať k platbám na internete, nastavte si u nej nulový limit pre platby na internete, alebo tieto platby priamo zablokujte. Akýkoľvek pokus na použitie karty pre platby na internete tak skončí neúspechom a transakcia sa nevykoná, zvlášť keby sa k údajom o vašej karte dostala cudzia osoba.

Platby bez prítomnosti karty
Platby na internete sú len jedným zo spôsobov, ako kartu požívať bez jej fyzického predloženia. Ďalšou formou sú telefonické platby a poštové objednávky (z angličtiny telephone order a mail order), skrátene označované ako MO/TO transakcie.

A tu zbystrite. Platby na internete nie sú to isté, ako MO/TO platby, takže zatiaľ čo u jedného vydavateľa karty blokáciou „platieb na internete“ zablokujete akékoľvek platby bez prítomnosti karty (tj aj MO/TO platby), u iného zablokujete len platby na internete, ale MO/TO platby fungovať budú. Overte si preto u svojho vydavateľa karty, aké transakcie kartou vedia blokovať.

Prevody z účtu na účet
Pri platbe vopred na účet človeka alebo firmy, ktorú nepoznáte, vždy platíte na vlastné riziko. Pokiaľ si nastavíte odloženú splatnosť napríklad na nasledujúci deň, príkaz na úhradu je možné ešte zrušiť.

Pokiaľ už bol ale vykonaný, peniaze sa vám späť nevrátia a pri nedodaní tovaru/služby musíte ísť do bežného občianskoprávneho sporu, prípadne podať trestné oznámenie, ak máte podozrenie zo spáchania trestného činu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora